Jdi na obsah Jdi na menu
 


Banány

3. 3. 2010

Banány

 

Banány
Pravý původ banánů, jakožto nejoblíbenějšího ovoce, pochází z regionu kolem Malajsie. Odtud se dostaly díky cestovatelům do Indie, kde je o nich zmínka již v 6 stol. př.n.l. Poprvé ho zde také ochutnal Alexander Veliký roku 327 př.n.l. na svém tažení. Odtud se banány postupně rozšiřovaly dále do světa. Rostlina, na které banány rostou ve skutečnosti není strom, ale je to největší bylina na světě.

Banány obsahují tři přírodní cukry – sacharózu, fruktózu a glukózu spolu s vlákninou. Banány poskytují okamžitý a podstatný zdroj energie. Výzkum dokázal, že už dva banány dodají dostatečné množství na tvrdý 90minutový trénink. Není divu, že jsou banány mezi světovými sportovci ovocem číslo jedna. Banány mohou pomáhat překonat nebo předcházet mnoha nemocem a stavům a to je staví do pozice, kdy by se měly stát součástí naší každodenní stravy.

Deprese: Podle nedávného průzkumu mezi lidmi, kteří trpí depresemi, mnoho z nich uvedl, že po požití banánu se cítí mnohem lépe. To proto, že banány obsahují tryptofan – aminokyselinu, kterou tělo přeměňuje na serotonin a o tom se ví, že vás činí uvolněným, zlepšuje náladu a obecně se cítíte šťastnější.

Premenstruační syndrome: Zapomeňte na prášky – jezte banány. Vitamín B6, který je v banánech obsažen reguluje hladinu krevní glukózy, což má vliv na vaši náladu.

Anémie: Bohaté na železo mohou banány stimulovat tvorbu hemoglobinu v krvi, a tak pomáhat v případech anémie.

 
Krevní tlak: Toto jedinečné tropické ovoce je vysoce bohaté na draslík a zároveň skoro bez soli, což z něj dělá výborného bojovníka proti krevnímu tlaku.

Síla mozku: 200 studentům ze školy Twickenham pomohly banány v tomto roce přes zkoušky tím, že je konzumovali na snídani, o svačině a na oběd ve snaze nakopnout jejich mozkovou energii. Výzkum ukázal, že ovoce bohaté na draslík mohou napomáhat učení tím, že udržují žáky více pozorné.

Zácpa: Bohatě zastoupená vláknina dokáže obnovit normální střevní činnost. Pomáhá překonat tento problém, aniž byste museli užívat projímadlo.

Kocovina: Jenda z nejrychlejších cest, jak překonat kocovinu, je udělat si banánový mléčný koktejl oslazený medem. Banány uklidňují žaludek a s pomocí medu doplní vypotřebovanou hladinu krevního cukru. Zatímco mléko uklidňuje a doplňuje vodu do vašeho organismu.

Pálení žáhy: Banány představují přírodní prostředek na snížení kyselosti v žaludku, takže pokud často trpíte pálením žáhy, zkuste konzumovat banány pro utišující úlevu.

Ranní nevolnost: Svačit banány mezi jídly pomáhá udržet hladinu krevního cukru vysoko, a vyhnete se tak ranní nevolnosti.

Štípance od komárů: Předtím než sáhnete po utišujícímu krému proti kousnutí hmyzu, zkuste si postižené místo potřít vnitřkem slupky od banánu. Mnoho lidí potvrzuje, že to funguje fantasticky proti otoku a podráždění.

Nervy: Banány obsahují velké množství vitamínů skupiny B, které pomáhají zklidňovat nervový systém.

Nadváha a v práci: Studie institutu v Rakousku zjistil, že tlak vyvolaný v práci vede k tomu, že se lidé cpou potravinami jako je čokoláda nebo brambůrky. Když se výzkumníci podívali na 5000 pacientů v nemocnici, zjistili, že lidé nejvíce obézní mají práci, ve které jsou vystaveni velikému tlaku. Studie končila tím, že máme každé dvě hodiny doplňovat cukry, abychom se vyhnuli nárazovým konzumacím výše zmíněným potravinám.
 
Vředy: Banány se používají jako potravina, která má pozitivní účinky proti poruchám činnosti střev, kvůli jejich měkké struktuře a jemnosti. Je to jediné syrové ovoce, které můžete konzumovat bez rizika nebezpečí vzniku vředů. Také neutralizuje překyselenost žaludku a redukuje podrážděnost vnitřní vrstvy žaludku.

Kontrola teploty: Mnoho kultur považují banány za „ochlazující“ ovoce, které dokáže snížit jak fyzickou, tak i emocionální teplotu nastávajících matek. Například v Thajsku jedí těhotné ženy banány, aby si byli jisté, že jejich dítě se narodí s nízkou teplotou.

Kouření: Banány také mohou pomoct lidem přestat kouřit. Vitamíny B6 a B12 stejně jako obsažený draslík a hořčík pomáhají tělu se zotavit z přestání užívání nikotinu.

Stres: Draslík je životně důležitý minerál, který pomáhá stabilizovat srdeční tep, posílá do mozku kyslík a reguluje tělní vodní rovnováhu. Když jsme ve stresu, zvyšuje se metabolická aktivita a tím klesá hladina draslíku. Tato rovnováha může být znovu obnovena s pomocí svačinky v podobě banánu, který obsahuje velké množství draslíku.

Bradavice: Ti, kteří preferují přírodní alternativy, přísahají, že když se chcete zbavit bradavic, vezměte kousek slupky od banánu a přiložte ho na bradavici vnitřní stranou a opatrně to přelepte náplastí.

Banány jsou opravdu přírodní léčivý prostředek na mnoho nemocí. Když srovnáte banán s jablkem, zjistíte, že obsahuje 4krát více bílkovin, 2krát tolik sacharidů, 3krát tolik fosforu, 5krát tolik vitamínu A a železa a 2krát tolik ostatních vitamínů a minerálů. Jsou také bohaté na draslík a jedna z nejdůležitějších potravin.

Banán obsahuje:

86 kalorií ve středně velkém banánu
1 gram bílkovin
 
3 gramů vlákniny
26.9 g sacharidů
467 mg draslíku
43 mg hořčíku
27 mg fosforu
7 mg vápníku
1.3 mg selenu
0.4 mg železa
Také stopové množství zinku, manganu a mědi
95 IU vitamínu A
11 mg vitamínu C
22.5 mcg vitamínu B9 (důležitý v těhotenství)
.7mcg vitamínu B6
.6 mg Niacinu (vitamín PP, kys. nikotinová)
.31 mg vitamínu B5
.67 IU vitamínu E